Novinky z práva i naší kanceláře

Aktuálně
Sledujeme aktuální dění
Při rozhodování soudů o péči rodičů o dítě nelze aplikovat obecné argumenty
Ústavní soud rozhodl, že při rozhodování soudů o péči rodičů o dítě nelze aplikovat obecné argumenty proti střídavé péči (typicky například nízký věk dítěte), ale je třeba vždy uvést konkrétní okolnosti, které jsou střídavé péči na překážku.
SVJ nemůže omezit vlastnické právo vlastníků jednotek
SVJ nemůže omezit vlastnické právo vlastníků jednotek ohledně užívání bytu. Nelze tedy stanovami omezit ani provozování krátkodobých ubytovacích služeb (typu Airbnb) v bytě, vyplývá z nového rozhodnutí Nejvyššího soudu.
Sleva na odvodech sociálního pojištění za zaměstnance v roce 2023
Mnohé z plánovaných změn pracovního práva pro rok 2023 jsou na začátku legislativního procesu a jejich konečnou podobu tak nelze předjímat. Jinak je tomu v případě novely zákona „o sociálním zabezpečení“ účinné od letošního února, která umožňuje zaměstnavatelům uplatnit novou slevu na odvodu sociálního pojištění za své zaměstnance.
Boj s větrnými katastry, aneb úspěch v řízení proti katastrálnímu úřadu (pokračování)
Městský soud v Praze v našem nedávném sporu s katastrálním úřadem napravil nesprávnou praxi katastrálního úřadu ve vztahu ke vkladovému řízení a zároveň přišel s velmi originálním náhledem na problematiku zápisu na základě dodatku ke vkladové listině.
Změna pravidel pro reklamaci zboží spotřebitelem a nové povinnosti podnikatele
Většina spotřebitelů se občas setká s potřebou reklamovat u prodávajícího zakoupené zboží a řešit jeho opravu či výměnu. Koncem minulého roku schválená novela občanského zákoníku a zákona o ochraně spotřebitele přináší podstatné změny v ochraně spotřebitele a ukládá nové povinnosti podnikatelům, mimo jiné také provozovatelům e-shopů.
Má osoba podávající vysvětlení policejnímu orgánu v přípravném řízení právo na nahlížení do spisu ?
Policejní orgány často neumožňují nahlížet do policejních spisů osobám, které ve věci jako potenciální podezřelý podaly vysvětlení. Má taková osoba právo na nahlédnutí do spisu? A pokud ano, tak za jakých podmínek a jak má postupovat? Na tyto otázky odpovídá tento článek.
Proč nepodceňovat přípravu pracovní smlouvy
Nejednoznačné sjednání kratší pracovní doby může mít pro zaměstnavatele řadu nepříznivých následků. Jak správně postupovat při zaměstnání osoby na částečný pracovní úvazek?
Náhrada za neoprávněné nadužívání spoluvlastnického podílu jedním ze spoluvlastníků
Co dělat v případě, kdy jeden ze spoluvlastníků brání druhému v užívání společné věci, anebo v případě, kdy fakticky existující poměry neumožňují spoluvlastníku realizaci práva užívat společnou věc v rozsahu určeném jeho podílem? Po kom lze v takovém případě žádat finanční náhradu?
Boj s větrnými katastry, aneb úspěch v řízení proti katastrálnímu úřadu
Krajský soud v Praze v našem nedávném sporu s katastrálním úřadem vyjádřil názor, že v případě, že zákon ukládající povinnost uhradit správní poplatek připouští více výkladů, musí se vždy použít ten pro účastníky příznivější, proto za návrh v rámci vztahů mezi spoluvlastníky přísluší pouze jeden poplatek.
Obtěžování nenávistnými zprávami nelze bagatelizovat
Podle Ústavního soudu je možné závažné nenávistné projevy, kterými je zasažena lidská důstojnost a soukromý život, postihnout i v rámci trestního práva, nikoli pouze v řízení o přestupku. Za jakých okolností a z jakých důvodů k tomuto závěru Ústavní soud dospěl, se dozvíte v tomto článku.
Vypořádání splátek hypotečního úvěru jednoho z manželů, který byl placen za trvání manželství
Rozsudkem Nejvyššího soudu došlo ke změně dosud zažité praxe v rámci vypořádání společného majetku, která se týká posuzování nároku na kompenzaci splátek hypotečního úvěru jednoho z manželů, který byl placen za trvání manželství.
Náhrada škody vzniklá protiprávním vypuzením z držby provozovny pronajímatelem
Článek rozebírá případ svémocného vypuzení nájemce z držby provozovny pronajímatelem a s tím související právo na náhradu škody.