Opakovaně se na nás obrací klienti s dotazem, zda mají nad rámec výživného, které platí k rukám pečujícího rodiče, hradit také tzv. mimořádné výdaje na děti. Na začátku školního roku se to týkalo zejména školních potřeb či zájmových kroužků. Můžeme sem však zařadit jakékoliv oprávněné výdaje na vyživované děti, které nejsou běžné, a v rámci roku se neopakují. Vyživovací povinnost rodičů vůči dětem je zakotvena v občanském zákoníku. Probíhá-li mezi rodiči po rozvodu či rozchodu tzv. společná péče o dítě, výživné se nestanoví, neboť se vychází z toho, že jsou rodiče schopni se na nákladech na...
Náhrada za neoprávněné nadužívání spoluvlastnického podílu jedním ze spoluvlastníků
Co dělat v případě, kdy jeden ze spoluvlastníků brání druhému v užívání společné věci, anebo v případě, kdy fakticky existující poměry neumožňují spoluvlastníku realizaci práva užívat společnou věc v rozsahu určeném jeho podílem? Po kom lze v takovém případě žádat finanční náhradu?
Vypořádání splátek hypotečního úvěru jednoho z manželů, který byl placen za trvání manželství
Rozsudkem Nejvyššího soudu došlo ke změně dosud zažité praxe v rámci vypořádání společného majetku, která se týká posuzování nároku na kompenzaci splátek hypotečního úvěru jednoho z manželů, který byl placen za trvání manželství.
Aktuální postoj Ústavního soudu v péči o nezletilé
Ústavní soud s ohledem na právo dítěte na oba rodiče a na rodičovskou odpovědnost obou rodičů konstatoval, že střídavou péči nelze vyloučit pouze s obecným odkazem na nižší věk dítěte. Je povinností obecných soudů přesvědčivě prokazovat a hodnotit všechny jimi posuzované překážky střídavé péče.